Założenie księgi wieczystej – wniosek
Ustawa o księgach wieczystych i hipotece nakłada na właściciela nieruchomości obowiązek założenia księgi wieczystej. Księgi wieczyste prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości.
Księgę wieczystą zakłada się przez złożenie wniosku do sądu rejonowego, właściwego ze względu na położenie nieruchomości, dla której ma zostać założona księga wieczysta.
Wniosek o założenie księgi wieczystej powinien zawierać :
- oznaczenie nieruchomości, miejsce położenia nieruchomości, obszar oraz sposób korzystania z nieruchomości,
- lista wszystkich uprawnionych, na których rzecz własność ma być wpisana oraz wskazanie ich adresów,
- powołanie tytułu własności nieruchomości,
- wyszczególnienie obciążających nieruchomość praw rzeczowych lub ograniczeń w jej rozporządzaniu albo oświadczenie wnioskodawcy, że nie wie o istnieniu takich praw lub ograniczeń.
Do wniosku dołącza się :
- dokumenty stwierdzające nabycie własności nieruchomości, którymi mogą być odpowiednio: akt notarialny dotyczący nabycia nieruchomości lub oddania w użytkowanie wieczyste, orzeczenie sądu, decyzja administracyjna, w przypadku ograniczonego prawa rzeczowego, gdy mamy do czynienia z nowo wybudowanym lokalem/mieszkaniem – przydział lokalu wydany przez spółdzielnię mieszkaniową,
- dokumenty stanowiące podstawę oznaczenia nieruchomości, którymi są:
- – wypis z ewidencji gruntów (określający m.in. powierzchnię, przeznaczenie gruntów),
- – wyrys z mapy ewidencyjnej gruntów lub mapy zasadniczej (lokalizacja nieruchomości na mapie).
Na podstawie wniosku i dołączonych do niego wymaganych dokumentów sąd w postępowaniu nieprocesowym wydaje postanowienie o założeniu księgi wieczystej.
Wniosek o założenie księgi wieczystej składa się na urzędowym formularzu – wnioski takie dostępne są w sądach oraz na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Księgi wieczyste są jawne, co oznacza, że każdy zainteresowany ma możliwość zapoznać się z oznaczoną księgą wieczystą w dziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego bądź drogą elektroniczną na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Nie można zasłaniać się nieznajomością wpisów w księdze wieczystej ani wniosków, o których uczyniono w niej wzmiankę.
Koszt założenia księgi wieczystej wynosi 60 zł – jest to opłata stała. Jednocześnie za wpis własności w księdze wieczystej należy uiścić opłatę, której wysokość zależy od podstawy prawnej do wpisu, która co do zasady wynosi 200 zł.
Pobierz: Wniosek o założenie księgi wieczystej ( źródło : www.bip.ms.gov.pl)